biyografi

 

Rahmi Deniz FIRAT

      Erzincan'da dünyaya gelen Rahmi Deniz FIRAT dört çocuklu bir ailenin en küçükleridir.ilk ve ortaokul dönemleri Ulalar beldesinde geçmiştir. İlkokul dönemlerinde okul korosunda başlamıştı müziğe olan eğilimi ve babasının da koyu bir türkü sever olması dolayısıyla kendisine de aşılanmıştır bu kültür mozaiği. Bu anlamda babasının kendisine büyük destek oldugunu söyler.
      Dedesinin kendisine hediye ettiği Arif SAĞ "İnsan Olmaya Geldim" albümüyle bağlamaya olan sevgisi başlamış, bu anlamdada hızla kendisini geliştirmiştir, 1992 yılında taşındıkları Aydın'ın söke İlçesin de, ortaokul ve lise eğitimini tamamlamıştır.Bu zaman süresince çeşitli dernek ve kuruluşlarda bağlama çalarak,türkü söyleyerek kendisini geliştirme fırsatı bulmuştur. 1997 yılında Aydın'ın Nazilli ilçesinde yapılan bir konserde amatör sanatçı olarak sahne almış bu vesileyle kendisine İstanbul’a gelme imkanı yaratılmıştır. Bir taraftan üniversite eğitimine devam edip diğer taraftan da Kadıköyde bulunan Yavuz TOP müzik okulunda eğitimini sürdürmüştür. Rahmi Deniz FIRAT  zaman içinde bir çok sanatçıya gerek sahne gerekse konserlerde bağlamasıyla eşlik etmiş, çalışmalarıyla sahne ve stüdyo deneyimini kendisine artı olarak katmıştır.
Herzaman ustaları saygı ve sabırla dinlemiş, fikirlerini dikkate almış ve onların tecrübelerinden faydalanmış kendi çizgiasinde yolunu sürdürmeyi hedef koymuştur.Beste yapmış,söz yazmış ve enstürümantal müzik çalışmaları yapmıştır.ASM ses kayıt stüdyosunda yaptığı ilk çalışması olan  “Umutlar” albümününü sevenleriyle paylaşmıştır.